علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی

خاموش شدن کولرگازی به صورت ناگهانی یعنی اینکه کولر در زمان کار خود بدون علت متوقف می‌شود و دیگر کار نمی‌کند و یا به ناگاه دیگر روشن نمی‌شود. بیشتر این ایراد را در موتور کولر می‌دانند و اعتقاد دارند موتور سوخته است ولی در این پست به علت هایی که سبب وجود این مشکل می‌شوند خواهیم پرداخت:

احتمال دارد سیم کشی برق خانه و یا سیم‌های کولر گازی اتصالی کرده باشند.

کولرهای گازی جهت اینکه به خوبی به فعالیت خود ادامه بدهند احتیاج دارند تا 120 ولت برق داشته باشند. دریافت پائین تر این مقدار ولتاژ برق سبب فرمان برد دستگاه برای توقف کولر می‌شود. زمانی که در ساختمان به هر علت اتصالی به وجود بیاید به احتمال بالا سبب افت میزان ولتاژ برق و تناوب ولتاژ دریافتی به دست کولرگازی می‌شود که این موضوع به علت ساختار امنیتی کولر سبب می‌شود تا فرمان خاموش شدن کولر از برد صادر شود.

عموما خراب شدن خازن، کثیف شدن زیادتر از اندازه برد و یا محل اتصال سیم‌ها، شل بودن اتصالات، یکی شدن اتصالات فاز و نول و ... سبب به وجود آمدن اتصال کوتاه در دستگاه و فرمان ایمنی قطع کولرگازی می‌شود تا از آسیب به دیگر مناطق دستگاه جلوگیری شود. جهت رفع این مشکل اولین کار بررسی برق خانه است. در صورتی که مشکلی در برق خانه نبود باید با بهره بردن از یک مولتی‌متر مقدار برق ورودی دستگاه تست شود.

نکته خیلی مهمی که باید به آن دقت ویژه شود این است که کولرهای گازی نباید از یک پریز مشترک با دیگر مصرفی‌ها برق مورد نیاز خود را دریافت کنند. پریزی که کولرگازی از آن استفاده می‌کند باید کاملا مختص خود کولر باشد و انشعاب دیگری از آن گرفته نشود. ضمنا اینکه بلند بودن زیادتر از اندازه سیم رابط کولر و یا استفاده از رابط‌های برق هم می‌توانند مشکل ساز باشند.

کمپرسور کولر گازی خراب شده است

وظیفه استارت کولرگازی با کمپرسور است. اکثرا زمانی کولرگازی با مشکل کمپرسور مواجه است که بعد از روشن شدن صدایی از کولر تولید می‌شود و یا حتی بدون صدا در عرض تنها چند ثانیه کولر متوقف می‌شود. این نشان دهنده جام کردن کمپرسور کولرگازی است به همین علت باید به صورت فوری کولر را خاموش کنید.

کمپرسور کولرگازی هم قابل تعمیر است و باید در آغاز علت جام شدن آن مشخص شود. اکثرا کارکرد طولانی مدت کمپرسور علت خرابی کمپرسور کولرگازی است. ولی بدون مشخص شدن علت نباید اقدام به تعویض و تعمیر کمپرسور کولرگازی شود به این دلیل که در صورتی که دلیل به خوبی مشخص نشود احتمال بروز مجدد مشکل هست.

موتور فن و یا کمپرسور نیم سوز شده‌ است

نیم سوز شدن موتور کمپرسور و یا موتور فن کولرگازی سبب می‌شود تا با کمی کار کردن موتور و داغ شدن بلافاصله موتور خاموش شود. لذا یکی از علت هایی که سبب می‌شود کولرگازی در زمان کار خاموش شود ضعیف بودن یکی از این دو موتور است. موضوع هایی مانند مسیر گردش گاز، خرابی رله و ... هم می‌تواند سبب شود موتور فن و موتور کمپرسور جواب ندهند. حتی گاهی عدم کارکرد موتور فن سبب داغ شدن و از کار افتادن کمپرسور می‌شود.

نمایندگی فروش کولر گازی مدیا