سیستم دیجیکنترل داکت اسپلیت چیست؟

سیستمی ویژه که برای داکت اسپلیت ها و موتور های خازن دائم تهویه که در بهینه سازی مصرف انرژی مؤثر میباشد. راه حل پیشنهادی برای از بین بردن صدای مزاحم از داکت اسپلیت های Rheem – Goodman – Daikin – Lennox – Gree – Toshiba – LG – Mcquay - midea و انواع دیگر از اسپلیت های کانلی، سیستم منحصر به فرد دیجیکنترل است.

دیجیکنترل یک سیستم ابتکاری میکرو کنترلی می‌باشد که توانسته است در مبحث کنترل دور موتور فن دیمر را از این مقوله کنترل موتور کنار گذارد وبا هزینه ای به مراتب پائین تر از اینورتر موتورفن های تک فاز را کنترل نماید به این دلیل که دیمر هم سبب به وجود آمدن نویز و همچنین سبب کم کردن عمر الکترو موتور ها است به علاوه تلفات حرارتی زیاد دارد و سبب افزایش برق مصرفی و کاهش عمر موتور فن است که در دیجیکنترل همه این مشکلات حل شده است.


این سیستم به هدف کنترل الکتروموتورهای دیسکی (فیشباخ) طراحی و ابداع شده است و برای انواع الکتروموتورهایی که سرعتشان با تغییر ولتاژ با عدم تغییر فرکانس کنترل می‌شود (مانند فیشباخ، رزنبرگ، یونیورسال)، به خصوص در کاربردهایی که گشتاور با کم شدن سرعت کاهش می‌یابد، همانند هواکش‌ها و دستگاه-های تهویه مناسب است.
چند تولیدکننده این نوع الکتروموتورها و فن‌ها (در گذشته و حال) عبارتند از:
آزمایش،دمنده، رزنبرگ، فیشباخ، طوفان ساز کرمان و نیروتهویه.
این الکتروموتورها در بسیاری از دستگاههای تهویه حرارتی و برودتی تبخیری و کمپرسوری، همانند یونیت هیتر، کولر آبی، هواکش، ایرواشر و زنت و دیگر سیستمهای تهویه مانند سیستم های گودمن (Goodman) و ریم (Rheem) و میتسوبیشی بکار میروند. این سیستم میکروکنترلری، ولتاژ سینوسی برق شهر را با اعدم هیچگونه اعوجاج و نویز کاهش میدهد و به موتور تحویل میدهد.
حل مشکل نویز، صدای مزاحم و لرزش موتور (ناشی از استفاده از دیمر)، تلفات حرارتی بسیار کم و بازده بیشتر از 95%، افزایش عمر موتور، بهره از تکنولوژی میکروکنترلر، سازگاری با ترموستات دیجیتال و مکانیکی، و امکان کنترل از راه دور از مزایای این سیستم میباشند.
پاورباکس دیجیکنترل شامل یک برد میکروکنترلری با شش پورت ورودی و خروجی شامل سه ورودی حالت انتخاب دور، فاز، نول و خروجی جهت اتصال به موتور می باشد (که البته در یک نوع دیگر از این دستگاه با هشت حالت انتخاب دور تعداد پورت ها به 11 میرسد).
این باکس در کنار موتور یا در مسیر سیم کشی نصب شده و قسمت کنترل آن بر روی دیوار و در دسترس کاربر نصب می‌شود.
کاربر قادر است به وسیله ی دستگاه کنترل سرعت موتور (هوادهی) را در حالات : 1(کم)، 2(متوسط) و 3(زیاد) دهد.
این دستگاه کنترل قادر است یکی از موارد زیر باشد:

 • کلید گردان سه حالته (کلید سه دور)

 • ترموستات مکانیکی سه دور (سقفی)

 • ترموستات دیجیتال سه دور خودکار با نمایشگر LCD با توانایی ریموت کنترل پاورباکس دیجیکنترل در کنار موتور یا در مسیر سیم کشی نصب می‌شود.

از مزایای سود بردن از دستگاه دیجیکنترل میتوان به مورد های ذیل اشاره نمود:

 • کم شدن دور الکتروموتور

 • با عدم نویز و اعوجاج

 • تبدیل فن تک دور به سه دور

 • سازگار با ترموستات و کلید سه دور

 • بازده بالا و تلفات حرارتی بسیارکم

 • کاهش مصرف انرژی

 • ارزانتر از اینورتر

 • بیشتر شدن عمر مفید موتور

 • کم شدن آلودگی صوتی و کاهش صدای فن در دورهای پایین

مدل های گوناگون دستگاه دیجیکنترل:

از 2 آمپر تا 15 آمپر با امکان تنظیم و برگزیدن سرعت موتور و در برخی مدلها به همراه رله مجزا جهت فرمان به پمپ یا شیربرقی تولید شده‌اند. تولید بر اساس سفارش ویژه نیز پذیرفته می‌شود.
الکتروموتور داکت اسپلیت ها را با دیمر کنترل نکنید.
سیستم کاهش دور دیجیکنترل برای الکتروموتورهای دیسکی، اکسترنال روتور و یونیورسال خصوصاً در کاربردهای فن، هواکش، کولر و کلاً دستگاههای تهویه پیشنهاد می‌شود.

نمایندگی کولر گازی و داکت اسپلیت مایدیا