راهنمای انتخاب کولر گازی بر حسب متراژ

راهنمای انتخاب کولر گازی بر حسب متراژ : کولرهای گازی شامل گاز مخصوصی هستند که این گاز توسط کمپرسور به مایع تبدیل شده و به صفحه های دستگاه میرسید. بعد از جریان یافتن این گاز منقبض شده بر روی صفحه ها ، دمای محیط را که دمای گرمیست به دست آورده و بر اثر دمای دریافتی مایع موجود به گاز ابتدایی تبدیل خواهد شد. این کار تا هنگامی که همه ی گرمای موجود در محیط گرفته شود، ادامه خواهد یافت. با دقت به اینکه در صورتی که کمپرسور در زمانی طولانی مشغول به فعالیت باشد، احتمال دارد اسیب جدی ببیند، باید مساحت فضایی که کولر گازی در آن قرار میگیرد متناسب با ظرفیت کولر گازی باشد.

ظرفیت مناسب انتخاب هوشمندانه ایست، به این دلیل که در دو حالت ظرفیت بالا و ظرفیت پایین در برابر مساحتی ویژه اسیب رسان خواهد بود و دما و رطوبت موجود در محیط در حد ایده آل تامین نمیشود. از این رو باید در کنار نوع کمپرسور به کار رفته، ظرفیت کولر گازی و کمپرسور نیز مناسب باشد. این مقدار ظرفیت با واحد BTU سنجیده میشود.

در کولر های گازی (اسپلیت ها) مقدار سرمای وارد شده در محیط بر حسب بی تی یو محاسبه می گردد. یعنی هرچقدر بی تی یو بالاتر باشد مقدار سرمای وارد شده زیادتر است.

راهنمای انتخاب کولر گازی بر حسب متراژ

شرایط جوی و محیطی و دیگر وسیله هایی است که در محیط موجودند، گرما تولید خواهند کرد. درجه تابش افتاب بر محیطی که قرار است کولر گازی در آن قرار گیرد، ارتفاع سالن و یا اتاقی که قرار است کولر گازی در ان مورد استفاده قرار گیرد و مورد هایی از این دست در انتخاب ظرفیت مناسب تاثیر گذار خواهد بود. ولی در شرایط جوی مناسب و متوسط با در نظر گیری فاکتورهای استاندارد می توان عددی تقریبی را اعلام کرد.

لازم است مصرف کنندگان شرایط را ریزتر بسنجند و با دقت به عدد اعلام شده ، مقدار ظرفیت مناسب را تشخیص دهند. در صورتی که دمای محیط از حالت میانگین بالاتر است لازم است جهت تولید سرمای زیادتر عددی بزرگتری را برای ظرفیت در نظر گرفت. بر عکس این قضیه نیز صادق است، به این معنا که لازم است برای محیطی با دمای معتدل تر، مقدار ظرفیت کمتر باشد.

  • کولر گازی مناسب محیطی به مساحت 36 متر مربع : 6000 تا 10000BTU

  • کولر گازی مناسب محیطی به مساحت 70 متر مربع : 10000 تا 16000 BTU

  • کولر گازی مناسب محیطی به مساحت 75 متر مربع تا 185 متر مربع : 16000 BTU تا 28000 BTU

  • شما قادرید برای محاسبه ظرفیت کولر گازی و اسپلیت مورد احتیاج برای  نصب در طبقات وسط ساختمان به ازاء هر متر مربع از متراژ ساختمان حدود 400 تا 600 (BTU) و در طبقه هاییکه بالای ان ها پشت بام است به علت تابش خورشید بر سقف و گرم شدن دیوار و سقف ،به ازاء هر مترمربع زیربنا بین 600 تا 800 (BTU) درنظر بگیرید. (به طور مثال برای یک اتاق 12 متری اسپلیت 9000 و برای سالن 40 متری اسپلیت 24000 می تواند مناسب باشد).

  • همینطور قادرید برای آسانی زیادتر به جدول محاسبه تقریبی زیر برای مشخص شدن ظرفیت اسپلیت یا کولر گازی مورد احتیاج و با رعایت شرایط و مبانی محاسبات عنوان شده زیر مراجعه کنید.

شرایط تاثیر گذار بر ظرفیت کولر گازی

  • قابل بیان است که برای شهر تهران به صورت معمول برای هر 30 متر مربع یک تن تبرید در نظر گرفته می شود که برابر با 1000 بی تی یو بر ساعت است .

  • به صورت کلی می توان گفت در ایده آل ترین شرایط یا محیط عایق برای هر 46 متر مربع ۱۲۰۰ BTU ظرفیت مورد احتیاج است.

  • برای فضاهایی که در بالاترین طبقه و یا پائین ترین طبقه و یا در مجاورت آشپزخانه  قرار دارند 4000 بی تی یو اضافه میشود.